Posiłek w dniu zawodów

Właściwa dieta jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na zdrowie i wyniki sportowców. Niestety wielu z nich przypomina sobie o prawidłowym odżywianiu dopiero na kilka dni przed zawodami czy turniejami. Odżywianie w przypadku młodego sportowca jest szczególnie ważne i nie należy lekceważyć i odkładać planowania odpowiednich posiłków na kilka dni przed ważnymi wydarzeniami. Takie zachowanie może spowodować szok dla organizmu i przeciwnie do zamierzonych rezultatów nie poprawić efektów sportowych. Należy zatem pamiętać, by przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania było procesem długofalowym.

Jako rodzice musimy pamiętać, że pokarm niestrawiony przez żołądek może niekorzystnie wpływać na organizm w trakcie wysiłku fizycznego. Krew, która w przypadku treningu powinna być dostarczana głównie do mięśni musi zaopatrywać pracujący żołądek, przez co jej dostawy do mózgu są ograniczone. Powoduje to często spotykane zawroty głowy. Obok nich nierzadkim skutkiem nie zachowania odpowiedniego odstępu czasu między posiłkiem a treningiem jest rozstrój żołądka, a w jego wyniku biegunka.

Przygotowanie odpowiedniego planu żywieniowego ma szczególne znaczenie w czasie bezpośredniego przygotowania do zawodów. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w tym czasie nawet małe błędy dietetyczne mogą zdecydować o porażce i zaprzepaścić wysiłek długotrwałej pracy.

Pamiętajmy, żeby w dniu zawodów nie podawać dziecku tłuszczu i białka (zwłaszcza uzyskanego z mięsa) – produkty bogate w te składniki są ciężkostrawne i ich strawienie wymaga dłuższego czasu. Ostatni z posiłków należy podać na 3-4 godziny przed startem. Powinien on zawierać dużą ilość węglowodanów. Warto pamiętać, że indywidualne różnice w przyswajaniu pokarmów są różne i powinniśmy wziąć je pod uwagę podając dziecku jedzenie. Dlatego też jedne z dzieci mogą spożyć posiłek na 1,5 godziny przed zawodami, pozostałe zaś standardowo na 4 godziny wcześniej. Warto wcześniej „wypróbować” organizm dziecka i sprawdzić, jak reaguje na posiłki na różnym etapie treningu. Ułatwi nam to dopasowanie diety do upodobań i możliwości dziecka.

Pamiętajmy, by nie przesadzić z restrykcjami i nie wywoływać niepotrzebnego zamieszania w dniu zawodów. Podajmy dziecku sprawdzone produkty – te, które są szczególnie pomocne przy wysiłku fizycznym, ale także te, które dziecko z chęcią zje. Nie musimy znacząco zmieniać diety na ten dzień, gdyż posiłki nie powinny się szczególnie różnić od tych spożywanych przy normalnej diecie. Pamiętajmy tylko o podstawowych zasadach: unikaniu mięsa, pikantnych przypraw, spożywaniu płynów z małą zawartością cukru i czasie ostatniego posiłku. Prawidłowa dieta nie poprawi wyników sportowych, jednak zła, może je z pewnością pogorszyć.