Pierwsze kroki ze sportem
Zapraszając do lektury strony poświęconej sportom dzieci, na początek proponujemy Państwu zapoznanie się z odpowiedziami na najbardziej nurtujące pytania, jakie pojawiają się w głowach Rodziców, gdy ich dziecko zaczyna interesować się sportem.
1. Kiedy zabawa zamienia się w sport?
Sport jest dla dzieci przede wszystkim zabawą, dającą radość i frajdę z przebywania w gronie rówieśników. Dzięki niemu rozwijają się w dziecku cechy współzawodnictwa, współpracy i zdrowej rywalizacji. Częsta aktywność fizyczna w danej dziedzinie przeradza się z czasem w profesjonalne podejście do sportu. Pojawia się wtedy u naszego dziecka motywacja sportowa i dążenie do bycia najlepszym w danej dziedzinie. Stały reżim treningowy – wyznaczone godziny i dni treningu, zajęcia niepozwalające na spontaniczne wyjście z rówieśnikami na dwór i pierwsze zawody świadczą o tym, że zwykła zabawa zamienia się w profesjonalne trenowanie sportu.
2. Kiedy najlepiej zacząć?
Przygodę ze sportem, rozumianym przede wszystkim, jako zabawę, rozpocząć możemy na bardzo wczesnym etapie rozwoju dziecka. Właściwie im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Musimy jednak pamiętać, żeby profesjonalnie podejść do tematu kwalifikacji dziecka do sportu. Więcej na temat etapów rozwoju dziecka i kompetentnej kwalifikacji znajdą Państwo w artykułach znajdujących się poniżej.
3. Jak uniknąć kontuzji?
Kontuzje i urazy są nieodłącznymi elementem profesjonalnego uprawiania sportu. Rozpoczynając trenowanie danej dziedziny sportu warto dowiedzieć się, na jakie urazy jesteśmy narażeni i jak ich unikać. Najważniejsze jest ćwiczenie pod okiem mądrego i doświadczonego trenera, który stale monitoruje nasz wysiłek i wyłapie grożące nam urazy. Ważne jest również równoległe realizowanie treningu ogólnorozwojowego.
4. Czym się sugerować, wybierając dyscyplinę dla dziecka?
Wybór dyscypliny sportowej to sprawa bardzo indywidualna, wynikająca z wielu czynników, m.in.: wieku, zainteresowań oraz indywidualnych predyspozycji. Jako rodzice powinniśmy umożliwić naszemu dziecku poznanie na własnym ciele wielu dyscyplin i samodzielne zdecydowanie mu o jej wyborze. Wybór ten powinien być jednak poparty profesjonalnym badaniem dziecka przez lekarza medycyny sportowej i orzeczeniem o kwalifikacji do danej dziedziny. Najodpowiedniejszym czasem na decyzję o specjalizacji sportowej będzie 2-4 klasa szkoły podstawowej.
Więcej na ten temat znajdą Państwo w przygotowanych przez naszych specjalistów artykułach.
5. Jak odciągnąć dziecko od komputera?
Siedzenie przed komputerem w dzisiejszych czasach jest jednym z głównych sposobów spędzania wolnego czasu. Dzieci już od najmłodszych lat przyzwyczajają się, że jest to prosty i mało wymagający rodzaj rozrywki. Jako rodzice mamy obowiązek pokazania mu alternatywnych sposobów na rozrywkę – takich, które wpłyną pozytywnie na jego zdrowie i rozwój. Pokażmy dziecku – najlepiej na własnym przykładzie – że sport to świetna zabawa i korzyść dla zdrowia. Zaproponujmy wspólne uprawianie jakiegoś sportu. Jeśli nasze dziecko nadal woli spędzać czas przed komputerem warto wyznaczyć surowe granice czasowe przeznaczone na taki rodzaj ‘rozrywki’.
6. Jak zachęcić dziecko do sportu?
Na motywację dziecka do podjęcia jakiejkolwiek aktywności sportowej bardzo duży wpływ ma sposób zachowywania się jego rodziców. Jeżeli rodzice są aktywni, mają mnóstwo zainteresowań i chętnie uprawiają sporty to z dużym prawdopodobieństwem ich dziecko przyjmie taką postawę za prawidłową i będzie ja kopiować. Pamiętajmy, że dzieci są doskonałymi obserwatorami i uczą się poprzez naśladowanie. Miejmy to na uwadze wprowadzając sport w życie naszej rodziny. Zalety uprawiania sportu są nieocenione – więcej na ich temat znajdą państwo w naszych artykułach.
7. Czy należy stosować dietę u młodego sportowca?
Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia jest warunkiem maksymalizacji procesu szkolenia w trakcie treningów i właściwej regeneracji sił psychofizycznych po wysiłku. Musimy pamiętać, że odpowiednie żywienie i dieta mogą być czynnikami decydującymi o wygranej w zmaganiach sportowych.
Podczas treningów organizm naszego dziecka traci sporą ilość składników odżywczych. Zwykłe odżywianie, choć powinno stanowić podstawę żywienia sportowca, jest zazwyczaj zbyt skąpym źródłem tych składników. Aby sprostać większym wymaganiom i zapotrzebowaniu na witaminy i składniki odżywcze należy poradzić się specjalisty dietetyka lub lekarza medycyny sportowej w celu ustaleniu odpowiedniej diety dla młodego zawodnika.
8. Ile czasu dzieci powinny poświęcić na sport?
Dzieci charakteryzuje spontaniczna ekspresja ruchowa. Ruch jest dla nich naturalną formą zabawy. Powinniśmy tak planować dzień naszemu dziecku, by co najmniej godzinę spędziło na aktywności sportowej. W przypadku, gdy dziecko rozpocznie ‘profesjonalnie’ uprawiać sport warto ustalić wraz z trenerem cykl treningowy, który uwzględni potrzeby i predyspozycje dziecka, a także przerwy wakacyjne w szkołach, czas na regenerację, a także turnieje i zawody sportowe.
9. Czym się sugerować wybierając strój sportowy?
Strój sportowy jest jednym z ważnych elementów sportu. Dobierając go, należy zwrócić szczególną uwagę na wygodę i komfort. Dziecko nie może czuć się skrępowane, ciuchy nie mogą ograniczać jego ruchów, nie mogą być także zbyt obszerne – jest to istotne, by trener widział i korygował ewentualne błędy. Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma obuwie, w jakim ćwiczy.
10. Co robić w przypadku urazów narządu ruchu?
Uprawiając sport musimy liczyć się z tym, że narażeni jesteśmy na wypadki i urazy. W przypadku doznania takiego, ważne jest dokładne jego wyleczenie – pamiętajmy o tym, gdyż od tego zależy przyszłość „ruchowa” naszego dziecka. Źle wyleczone lub niedoleczone urazy mogą predysponować do kolejnych zdarzeń. Mitem jest, że leczenie kończy się wraz z ustąpieniem bólu. Moment ten stać się powinien rozpoczęciem pracy związanej z monitorowanym powrotu do sportu – musi on odbywać się po ocenie funkcji wyleczonych struktur.