Dyscypliny sportowe
Zdrowie to najcenniejszy dar, jaki posiadamy. By zachować je jak najdłużej powinniśmy uprawiać sport i żyć aktywnie. Na rodzicach spoczywa zadanie, by rozwijać w dziecku zamiłowanie do aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Pokazanie swoim pociechom, że sport jest najprostszą drogą do poprawy samopoczucia i kondycji, a także najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia to jedno z wielu zadań, jakie stoją przed rodzicami.
Obecnie na rynku istnieje wiele ofert aktywności sportowej, nawet dla kilkuletnich dzieci. Jako rozsądni rodzice powinniśmy dokładnie przestudiować ich propozycje i wybrać najodpowiedniejszą, zarówno dla nas, jak i dziecka. Przy wyborze właściwej powinniśmy kierować się przede wszystkim trybem życia, zainteresowaniami i predyspozycjami naszego dziecka. Warto zasięgnąć również rady lekarza lub fizjoterapeuty, który oceni możliwości i sprawność naszego dziecka.
Jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych form aktywnego spędzania czasu. Już kilkuletnie dzieci mogą rozpocząć przygodę z rowerkiem. Przygotowując je do nauki możemy rozpocząć od sadzania go na rowerku biegowym. Nie posiada on pedałów, dziecko porusza się, więc na nim odpychając się nóżkami. Jest to świetna zabawa, która oswaja dziecko z rowerem i pomaga rozwinąć równowagę.
Jazda na rowerze to aktywność, do której można przekonać już dwulatka. Najlepszy będzie dla niego rower na 3 kołach z rączką do prowadzenia przez rodziców – kiedy dziecko będzie zmęczone, rodzic z łatwością będzie mógł mu pomóc jechać. Dla dzieci starszych odpowiednie będą rowerki dwukołowe z dokręcanymi kółkami bocznymi. Ułatwiają one utrzymanie równowagi, a gdy dziecko nauczy się jeździć prosto możemy z łatwością odkręcić kółka.
Pamiętajmy, by dobierając rower mieć na uwadze wiek i wzrost dziecka. Odpowiedni będzie dla niego rower, gdzie siedząc na siodełku będzie mógł z łatwością sięgać nogami do ziemi. Inaczej dziecku będzie niewygodnie i może szybko zniechęcić się do dalszej jazdy. Jazda na rowerze ma wiele zalet. Uczy dziecko utrzymywać równowagę i koordynować ruchy. Oswaja je z prędkością i poprawia kondycję, uczy pewności siebie, ale przede wszystkim sprawia wiele radości.
Od początku pamiętajmy o kilku ważnych szczegółach. Obowiązkowym elementem jazdy na rowerze będą kask i ochraniacze na kolana oraz łokcie. Pamiętajmy również o odpowiednim ubraniu.
Jedną z ciekawych form aktywności fizycznych jest wspinaczka na ściance. Dzieci już od małego uczą się wspinać – najpierw po rodzicach, później opierając się na łóżeczku czy meblach. Przygodę ze wspinaczką dzieci mogą zacząć bardzo wcześnie –już około 4 roku życia. Wybierając ten rodzaj sportu ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo dziecka – wybierzmy sprawdzony ośrodek, tam gdzie instruktorzy zadbają o dopasowanie „uprzęży” i poinstruują, jak dziecko ma zachowywać się na ściance.
Wspinaczka jest doskonałym sportem, który pozytywnie wpływa na sprawność dziecka. Uczy je planować i przewidywać dalsze ruchy oraz ich konsekwencje. Jest to odpowiedni sport dla dzieci z wadami postawy – pomaga doskonalić koordynację całego ciała, głównie tułowia i miednicy, odpowiedni jest również dla dzieci z wadami stóp.
Coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się jazda konna. Dwu- i trzyletnie dzieci można zapisać na hipikę. Dla takich maluchów spotkanie ze zwierzęciem będzie niezapomnianym doświadczeniem. Pamiętajmy o tym, żeby małych dzieci nie sadzać na koniu przez zbyt długi czas i tylko na oklep. Może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój ich bioder. Prawdziwe treningi możemy zaproponować dziecku w wieku około 5 lat. Jest to odpowiedni wiek, gdyż dziecko potrafi amortyzować już różne obciążenia, szczególnie te związane z jazdą konną. Pierwsze treningi powinny odbywać się na kucu.
Jazda konna to szczególna dyscyplina sportu. Jest doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które cierpią z powodu zaburzeń ruchowych o podłożu neurologicznym oraz borykają się z wadami ciała. Nie sposób nie docenić jej zalet – pomaga rozwinąć koordynację ruchową, uczy umiejętnego balansowania własnym ciałem oraz harmonizowania własnych ruchów z ruchami zwierzęcia. Podczas treningów między dzieckiem a koniem wytwarza się swoista więź. Przygoda z jeździectwem to nie tylko wygrywanie podczas zawodów, to także praca poza wybiegiem – dbanie o swojego przyjaciela, poznanie jego otoczenia i zwyczajów. Pamiętając o bezpieczeństwie naszego malucha pilnujmy, by jeździło w kasku lub toczku.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się obecnie przeróżne sporty walki. Wśród nich możemy wymienić aikido, judo, karate, ju-jitsu, taekwondo i inne. Sporty te, prowadzone przez wykwalifikowanego trenera kształtują nie tylko sprawność fizyczną, ale i psychiczną dziecka.
Na zajęcia tego typu możemy zapisać już pięcioletnie dziecko. Istnieją jednak szkoły, gdzie możemy przyjść z jeszcze młodszymi dziećmi. Nie ma wtedy prowadzonych zajęć według planu, ale mamy możliwość poznać specyfikę sportu, ośrodek, a co najważniejsze prowadzącego zajęcia.
Wielu rodziców obawia się, że uprawiając sporty walki dziecko rozwinie w sobie agresję. To mit – profesjonalnie przygotowane zajęcia uczą dzieci, jak wykorzystywać swoje ciało, by było gotowe do obrony, ale także wskazują na konsekwencje agresji i uczą nad nią panować. Trenując sztuki walki dziecko poznaje swoje ciało, uczy się jego możliwości, poznaje swoje silne i słabe strony. Dzięki kontaktowi z przeciwnikiem uczy się współzawodnictwa, szacunku do innych osób oraz poznaje wartość swojej osoby w grupie.
Zajęcia tego typu są odpowiednie zarówno dla dzieci przejawiających dużą aktywność ruchową, jak i wyciszone i mniej aktywne. Jeśli dziecko jest nadpobudliwe możemy być pewni, że naddatek energii spożytkuje podczas zajęć. Uczestnictwo w zajęciach pozwoli mu na wykształcenie stałego rytmu aktywności oraz pozwoli zachować spokój i wyciszy podczas innych zajęć. U mniej aktywnych dzieci uprawianie tej dziedziny sportu pomoże wypracować aktywny rytm życia – z czasem dziecku będzie brakowało ruchu i samo zacznie się o nie dopominać.
Najodpowiedniejszą techniką dla młodszych dzieci będzie aikido. Jest to sztuka, której techniki są tak skonstruowane, by powodować jak najmniej zranień przeciwnika, a jedynie uniknąć i uwolnić się od ataku. Aikido kładzie szczególny nacisk na moralny aspekt postępowania, istotna jest również sfera odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje oraz przeciwnika.
Sztuki walki mogą trenować praktycznie wszyscy. Wśród przeciwwskazań do uprawiania tej dziedziny sportu możemy wymienić wrodzoną łamliwość kości, silne i przewlekłe choroby skóry i padaczkę. Zanim wybierzemy konkretną sztukę warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który doradzi najodpowiedniejszą technikę dla naszego dziecka.
Przygodę z tańcem możemy rozpocząć bardzo wcześnie – właściwie już wtedy, gdy dziecko spontanicznie zaczyna poruszać się w takt muzyki. Taniec w tym czasie staje się świetną zabawą, która rozwija w dziecku poczucie rytmu, plastyczność i koordynację ruchu. Właściwe zajęcia z tańca można zacząć trenować już w wieku przedszkolnym. Tak wczesne zapoczątkowanie zajęć pozwoli dziecku osiągać w przyszłości duże efekty. W przypadku, gdy zaś nie zdecyduje się ono na dalszą przygodę z tańcem tak wczesne treningi przygotują je ogólnorozwojowo.
Taniec jest idealną dyscypliną, która pozytywnie wpływa na wiele aspektów rozwoju fizycznego i psychicznego naszego dziecka. Uczy nawiązywania relacji z rówieśnikami, norm postępowania w grupie i partnerstwa. Taniec towarzyski pozwala dziecku poznać drugą osobę, uczy słuchania jej potrzeb, przewidywania ruchów i wspólnego działania.
Dla dziewczynek zdecydowanie ciekawszą formą aktywności będzie balet. Ta bardziej zaawansowana forma tańca to fantastyczna zabawa i niedoceniona forma kształtowania umiejętności ruchowych dziecka. Na wczesnym etapie jego poznania dzieci uczą się rytmu, gibkości i plastyczności. Balet uczy nawyku utrzymywania prostej postawy ciała i troski o grację ruchu.
Taniec w każdej formie kształtuje wrażliwość dziecka na muzykę, piękno ciała i ruchu, uczy tolerancji i przykładania uwagi do zachowań innych zawodników.
Taniec jak każda dziedzina, trenowany ekstremalnie wiąże się z wieloma kontuzjami. Zajęcia baletowe kojarzą się zwykle z dużym wysiłkiem fizycznym, licznymi wyrzeczeniami i przeciążonymi stawami. Jednak zdrowe podejście do tematu i nie forsowanie na siłę, by dziecko trenowało profesjonalnie taniec może wpłynąć tylko pozytywnie na jego rozwój. Warto zasięgnąć porad specjalisty – ortopedy lub fizjoterapeuty, którzy ocenią czy dziecko rozwija się prawidłowo i ma predyspozycje do trenowania tańca.
Pływanie jest jedną z dyscyplin, z którą dziecko może mieć styczność już na początku swojego życia. Pierwszą styczność z wodą możemy zaproponować kilkumiesięcznemu dziecku – nauka pływania dla niemowląt jest coraz częstszą ofertą na wielu basenach. Warto pamiętać, że najważniejszym elementem nauki pływania dla niemowląt jest nauczenie go swobodnego utrzymywania się na wodzie w pozycji na plecach. Jest to podstawowy czynnik – jeśli dziecko go opanuje możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo.
Wczesna możliwość nauki pływania dla niemowląt wiąże się z wciąż aktywnym odruchem obronnym przed zachłyśnięciem. Podczas życia płodowego budowa krtani, gardła oraz nawyk oddychania przez nos ułatwiały mu życie w wodach płodowych. Po urodzeniu odruch ten zachowuje się jeszcze przez jakiś czas, dlatego pływanie i nurkowanie przychodzi dzieciom z łatwością.
Pamiętajmy, że pływanie z tak małym dzieckiem to tylko zabawa – prawdziwą, ambitniejszą naukę pływania możemy polecić dziecku 4,5 letniemu, a kurs nurkowania dziesięciolatkowi.
Profesjonalnie prowadzone zajęcia na basenie mają praktycznie same zalety. Dla niemowląt to okazja do rozwijania świadomości własnego ciała, zwinności oraz kształtowania równowagi i plastyczności. Pływanie to doskonała forma rozwijania zmysłów, szczególnie dotyku. Zajęcia wpływają pozytywnie na pracę układu oddechowego, normują cykl dzienny i wpływają pozytywnie na sen.
Pamiętajmy, by nigdy nie zostawiać malucha samego w wodzie, asekurujmy go i nie oddalajmy się od niego.
Jest wiele sportów, które mogą uprawiać dzieci w różnym wieku. Pamiętajmy, by nie zmuszać dzieci do uprawiania określonej dziedziny sportu – to powinien być ich indywidualny wybór. Dla maluchów w sporcie najważniejsza jest zabawa i radość z ruchu, a także możliwość przebywania w grupie rówieśników.